It’s all about small pleasures…Floating

s

 

Salon urody Vanity Day SPA oferuje nowoczesną metodę terapii, jaką jest floating.

 

floating dla kobiet - salon spa gdynia Floating (z jęz. angielskiego ‘unoszenie się’) to terapia polegająca na ograniczeniu ok. 90 proc. bodźców zewnętrznych, która przynosi istotne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie tylko zapewnia powrót do pełnej harmonii, ale także wprowadza głębokie zmiany w sferze emocjonalnej i fizycznej, umożliwiając zdroworozsądkową analizę skrajnych sytuacji, które spotykają nas na co dzień.

Współczesny świat jest niezwykle dynamiczny i ukierunkowany na zdobywanie nowych doświadczeń i znajomości. Nawet jeżeli bardzo chcemy, nie możemy uciec od otaczających nas bodźców związanych z codzienną pracą, obowiązkami i potrzebami osobistymi. To ciągłe pobudzanie do aktywności wywołuje stres, napięcie i uczucie permanentnego zmęczenia. Zapracowani i znerwicowani ludzie mają coraz mniej czasu na pełną regenerację i odpoczynek – zarówno fizyczny, jak i umysłowy. Na szczęście, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że efektywność pracy i codziennych działań zależy w dużej mierze od samopoczucia i nastawienia, które wymagają okresowej stymulacji... Taką stymulację zapewnia właśnie deprywacja sensoryczna.

floating dla mężczyzn - salon spa W zamkniętym środowisku, jakie stwarza kabina deprywacyjna, dochodzi do nas tylko niewielki procent bodźców zewnętrznych, dzięki czemu w ciągu kilku minut rozmywa się granica między duszą i ciałem, a stres mija, jak ręką odjął.

Pamiętaj! Ludzki mózg w ciągu jednego dnia wykorzystuje ponad 80 proc. zdolności konwersji bodźców. To nie lada wysiłek dla organizmu, który potrzebuje odprężenia i „wyhamowania”. Unosząc się na wodzie, nasza świadomość jest wolna od wszelkich wrażeń zmysłowych. Nie istnieją grawitacja, orientacja ciała, wahania temperatury. W wysoko stężonym roztworze soli Epsom czujemy się, jakbyśmy lewitowali.
Temperatura wody jest przez cały czas utrzymywana na stałym poziomie 34,8 stopni Celsjusza, co odpowiada temperaturze skóry i nie zmusza organizmu do wytwarzania dodatkowej energii.

Wchodząc do kabiny, najpierw słyszymy delikatną muzykę która pomaga wejść w stan relaksu. W ciągu kilku chwil nasze mięśnie rozluźniają się i dochodzi do wyrzutu endorfin, oksytocyny i prolaktyny. Po trzech pełnych sesjach organizm w pełni przyzwyczaja się do nietypowych warunków, a uczestnik czuje terapeutyczne efekty.

Dbamy o ciało i umysł

Przebywając w kabinie deprywacji sensorycznej, osiągamy stan pełnego spokoju, który w normalnych okolicznościach wymagałby długiego cyklu medytacyjnego. Wchodząc do kabiny, odrzucamy naszą cielesną powłokę – pozbywamy się ubrania i przestajemy odczuwać siłę grawitacji. Optymalna temperatura wody sprawia, że nasz organizm w pełni przystosowuje się do nowych warunków i nie jest zmuszony do wytwarzania energii. Wolny od chaotycznych i zbytecznych wrażeń mózg zaczyna funkcjonować w nieprzewidywalny sposób, osiągając stan spokoju. Bez bodźców dźwiękowych, wizualnych i dotykowych, w naturalny i prosty sposób wprowadzamy się w stan medytacji, a nasz umysł przełącza się na fale theta. Opowiemy o nich szerzej w osobnym artykule.

floating to korzyść zdrowotna Deprywacja sensoryczna przynosi także korzyści zdrowotne. Jak wiadomo głęboki relaks sprzyja uwalnianiu z mózgu endorfin odpowiedzialnych za redukcję bólu. Co więcej, unosząc się na powierzchni wody, nasze mięśnie nie pracują, a dopływ krwi do newralgicznych partii ciała – zważywszy na brak nacisku – jest efektywniejszy. Zwiększenie tempa przepływu krwi pozwala na szybsze gojenie ran i uwalnianie substancji biochemicznych. Wiele osób chwali sobie deprywację sensoryczną i zauważa, ze już po kilku sesjach ból mija, a po dłuższym czasie przyjmowanie dodatkowych środków farmakologicznych jest zbędne.

Floating jest szczególnie polecany rekonwalescentom – osobom po przebytych kontuzjach, złamaniach czy operacjach.

Nie zapominajmy także o korzyściach urodowych. Regularne „lewitowanie” poprawia bowiem wygląd włosów i skóry, a także pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeżeli chcesz poprawić swoją cerę, oczyścić ją i głęboko odżywić, koniecznie skorzystaj z naszej naturalnej i w pełni bezpiecznej metody Float REST.

Fale theta

Badanie przeprowadzone przez prof. psychologii z Uniwersytetu w Kolorado, Gary'ego S. Sterna, dowiodły, że u osób korzystających z kabin do floatingu już po kilku godzinach następuje wzrost poziomu fal theta.

Senność i uczucie pełnego relaksu powodowane przebywaniem w kabinie powodują, że mózg zmienia fale na wolne i rytmiczne. W stanie theta proces myślowy jest chaotyczny, często towarzyszą mu realistyczne obrazy, wspomnienia czy chwilowe pragnienia. Ten tajemniczy i ulotny stan jest potencjalnie efektywny, niemniej trudno ocenić jego rzeczywistą produktywność, ponieważ ludzie przebywający w kabinach mają tendencje do szybkiego zasypiania. Osiągając stan theta, można wprawdzie zachować świadomość, niemniej wymaga to praktyki i odbycia co najmniej kilku sesji floatingu.

Co ciekawe, będąc świadomym w zakresie fal theta, możesz nawet kontrolować ból!

Synchronizacja półkul mózgowych

Redukcja bodźców zewnętrznych i głębokie odprężenie powodują, że zwykle dominująca lewa półkula mózgu zostaje spowolniona, zaś prawa wchodzi w stan zwiększonej aktywności. Dzięki temu możemy zsynchronizować obie półkule, uzyskując stan harmonii i równowagi. Jako że prawa półkula silniej się aktywizuje, wyobraźnia i kreatywność zostają pobudzone. Dzięki kabinie nie tylko uwolnimy potencjał, ale także otworzymy się na świat i dostrzeżemy pozornie niewidoczne szczegóły.

Historia

Pierwsze eksperymenty z izolacją zmysłową były prowadzone już w latach 50. ubiegłego wieku. Amerykański psychiatra i neurolog, John Cunningham Lilly, próbował zbadać, jak zachowa się ludzi mózg kiedy zostanie zupełnie pozbawiony bodźców zewnętrznych. floating to stan wyjątkowego relaksu Większość naukowców sądziła, że w takim przypadku człowiek zapadnie w stan snu – Lilly nie był wyjątkiem. W 1954 roku stworzył ciemny dźwiękoszczelny zbiornik, do którego nalewał ciepłą, osoloną wodę. Przed wejściem do pionowej kapsuły deprywacji, która z pozoru nie wyglądała na zbyt „odprężającą”, zakładał maskę i zanurzał się całkowicie w wodzie, zapadając – ku głębokiemu zdziwieniu – w stan wyjątkowego relaksu. W swoich późniejszych publikacjach wielokrotnie zaznaczał, że izolacja sensoryczna jest „metodą osiągnięcia najgłębszego relaksu, jaki może osiągnąć człowiek”.

Zmotywowany efektem działań deprywacji sensorycznej stworzył kapsułę, która umożliwia osiągnięcie stanu deprywacji w bardzo komfortowych warunkach. W krajach anglojęzycznych urządzenie funkcjonuje pod nazwą floatation tank, co w wolnym tłumaczeniu oznacza ‘unoszenie się w zbiorniku’.

W późnych latach 70 dr Peter Suedfeld i dr Roderick Borrie z University of British Columbia rozpoczęli eksperymenty z terapeutycznymi korzyściami tej metody, zmieniając jej nazwę na REST czyli Restricted Environmental Stimulation Therapy (Terapia Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej) lub Flotacja REST.

Najczęściej zadawane pytania

Czy sesja w kapsule jest bezpieczna i nie istnieje ryzyko utonięcia?

Osoba, która korzysta z kabiny deprywacyjnej, nie czuje przyciągania ziemskiego. Dzięki wysoko stężonemu roztworowi soli Epsom unosi się na wodzie o temperaturze dostosowanej do temperatury skóry.
Co ciekawe, niektórzy użytkownicy wchodzą w stan tak głębokiego relaksu, że zasypiają już po kilku minutach sesji.

Czy dostanę klaustrofobii?

Kabina jest bardzo przestronna – ma około 2,5 m długości i 1,7 m szerokości. Użytkownik ma pełną swobodę ruchów i jeżeli tylko zechce może nawet delikatnie popływać.
Jeżeli nie są Państwo przekonani, czy wnętrze kabiny nie będzie zbyt ciasne, proszę zastanowić się, jakie odczucie wywołuje u Was przebywanie w samochodzie lub namiocie. Wbrew pozorom kabina jest dużo większa i bardziej komfortowa w użytkowaniu.
Wszystko zależy od nastawienia – do kabiny deprywacyjnej wchodzicie bez żadnych środków przymusu i w każdej chwili możecie z niej wyjść. Delikatna muzyka i kojące światło z pewnością przełamią początkowe obawy.

Czy słona woda nie zaszkodzi mojej skórze?

Prozdrowotne i upiększające właściwości soli Epsom, stosowanej w kabinach do floatingu, są znane od setek lat. Ten naturalnie czysty związek mineralny – siarczan magnezu – ma odczyn obojętny dla skóry i zawiera duże ilości magnezu i siarki. Badania wykazały, że szybciej wchłania się przez skórę niż przewód pokarmowy, dlatego relaksacyjne kąpiele pozwalają w łatwy i przyjemny sposób uzupełnić niedobory pierwiastków. Co więcej, sól Epsom ma działanie relaksujące i oczyszczające, łagodzi bóle oraz stany zapalne, a także leczy schorzenia skórne.

Ile seansów muszę odbyć, aby zauważyć pierwsze efekty terapii?

Efekty działania kapsuły są widoczne już po pierwszym seansie. Oczywiście, ”pierwszy raz” w kapsule ma charakter zapoznawczy – kuracjusz oswaja się z nowym miejscem, wierci się, przyzwyczaja do absolutnej ciszy. Każdy kolejny seans jest bardziej efektywny.

Co muszę wziąć ze sobą?

Dostarczymy ci ręcznik, przybory kosmetyczne i zatyczki do uszu – nie musisz brać ze sobą absolutnie niczego.

Czy jest to higieniczne?

Jako że woda jest każdorazowo filtrowana, nie ma obawy, że namnożą się w niej mikroorganizmy. Po każdym użyciu kabiny odbywa się trzykrotna filtracja mechaniczna z użyciem filtrów o bardzo małej przepuszczalności (1 mikron). Dzięki temu usuwane są wszelkie zanieczyszczenia. Co więcej, kapsuła jest regularnie czyszczona i dezynfekowana od wewnątrz, a sól użyta w tak wysokim stężeniu sprawia, że woda jest niemal sterylna. Na koniec dodawane są także w niewielkiej ilości chemikalia używane do uzdatniania wody basenowej, co pozwala zachować idealną czystość i klarowność wody. Można śmiało stwierdzić, że woda w kabinie jest czystsza niż woda basenowa lub jacuzzi. Codziennie kontrolujemy takie parametry jak: pH, poziom bromu, stężenie soli gdyż chcemy mieć pewność, że zarówno my, jak i nasi goście możemy bezpiecznie i bez obaw korzystać z wszelkich dobrodziejstw jakie oferuje kabina.

 

Jakie są przeciwwskazania?

- epilepsja

- nowotwory złośliwe skóry

- wszczepiony rozrusznik serca

- choroby psychiczne (leczone psychiatrycznie)

- zakrzepica

- zapalenie ucha

- I trymest ciąży (od II trymestru możliwość korzystania z sesji floatingu po konsultacji z lekarzem prowadzącym)

- rany otwarte, uszkodzenia skóry, owrzodzenia skóry, podrażnienia i infekcje, depilacja 24 godziny przed sesją

- spożycie alkoholu i innych środków odurzających

- wiek poniżej 16 roku życia z uwagi na nakończony etap rozwoju mózgu

- menstruacja

Cennik Floating:

Sesja standardowa 60 minut 130 zł
Sesja dłuższa niż 60 minut wycena indywidualna

Pakiety

3 sesje standardowe 360 zł
5 sesji standardowych 550 zł
10 sesji standardowych 990 zł

Jeżeli po pierwszej sesji zdecydujesz się na zakup pakietu, pierwsza sesja zostanie wliczona.

Oferujemy możliwość zakupu sesji w formie voucheru prezentowego.